تناسب اندام و تغذیه, سلامتی و پزشکی

هورمون رشد در ورزش

هنگامی که صحبت از سرعت، قدرت و ریکاوری ساختمان می شود، هورمون رشد (GH) و به طور خاص هورمون رشد انسانی (hGH) اغلب به عنوان یکی از راه های رسیدن به برتری تبلیغ می شود. با این حال، ورزشکاران باید خطرات مرتبط با آن را از منظر ورزش سالم و تمیز بدانند.

هورمون رشد چیست؟

انسان ها به طور طبیعی هورمون رشد تولید می کنند که نحوه رشد بدن را از کودکی تا بزرگسالی کنترل می کند، اما مستقیماً روی استخوان ها و ماهیچه ها تأثیر نمی گذارد. هنگامی که هورمون رشد توسط هیپوفیز در مغز ترشح می شود، در خون گردش می کند و ترشح پروتئینی به نام IGF-1 را از کبد تحریک می کند. پروتئین IGF-1 چیزی است که در نهایت رشد استخوان ها، ماهیچه ها و سایر بافت ها را تحریک می کند. سطح آن در کودکان بالاترین میزان است و با افزایش سن کاهش می یابد. در حالی که بزرگسالان  هورمون رشد تولید می کنند ولی سطح آن بسیار کمتر از کودکان و نوجوانان است.

آیا هورمون رشد در ورزش ممنوع است؟

 هورمون رشد در رده عوامل آنابولیک در فهرست ممنوعه آژانس جهانی ضد دوپینگ (WADA) قرار دارد و در همه زمان‌ها و برای تمام سطوح ورزشکاران از جمله ورزشکاران نخبه، نوجوانان و استادکاران ممنوع است. حتی اگر برای هر یک از شرایطی که توسط پزشک برای شما هورمون رشد تجویز شده باشد، برای استفاده از آن در ورزش معافیت استفاده درمانی (TUE) مورد نیاز است.

چرا باید برای کسی هورمون رشد تجویز شود؟

 ممکن است از نظر قانونی فقط برای تعداد کمی از شرایط تجویز شود. در بیماران اطفال، پزشکان می توانند آن را برای درمان کمبود هورمون رشد، سندرم پرادر ویلی، سندرم ترنر، کوتاهی قد ایدیوپاتیک (زمانی که کودکان کوچکتر از حد طبیعی هستند اما دلیل روشنی وجود ندارد) و برای درمان نارسایی رشد در کودکان کوچک متولد شده تجویز کنند.  در بزرگسالان همچنین می تواند برای درمان کمبود هورمون رشد در نتیجه بیماری هیپوفیز، پرتودرمانی یا ضربه تجویز شود. با این حال، استفاده پزشکی از هورمون رشد پیچیده است، زیرا تعیین زمان مناسب برای تجویز دارو و تشخیص اینکه چه کسی واقعاً از آن سود می برد، می تواند ذهنی باشد. هورمون رشد همیشه باعث افزایش قابل اندازه گیری در سرعت رشد یا تکامل نمی شود.

خطرات سلامتی استفاده از هورمون رشد چیست؟

عوارض جانبی زیادی از استفاده از هورمون رشد گزارش شده است، از جمله تحریک در محل تزریق، افزایش فشار خون در مغز، آسیب به شبکیه و بینایی در افراد مبتلا به دیابت، آسیب به صفحات رشد در استخوان ران در بیماران اطفال، پیشرفت سریعتر اسکولیوز در افرادی که این بیماری را دارند، کم کاری تیروئید، پانکراتیت، تورم یا سفتی در بازوها و پاها و درد عمومی. استفاده طولانی مدت از هورمون رشد ممکن است باعث شود بدن تولید خود را متوقف کند یا مسیرهای آن را تنظیم کند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید