سلامتی و پزشکی, مجله پزشکی

مراقب کبد خود باشید

کبد

 در ورزش های با شدت بالا، هاکی روی یخ، اسپینینگ، کراس فیت، اسکواش، تنیس ,فوتبال و غیره  عدم هیدراته شدن، می تواند اندامی به اندازه کبد را خسته کند. این خطرات زمانی بیشتر می شود که این نوع ورزش ها در ظهر یا اوایل عصر انجام شوند و یک ساعت تا یک ساعت و نیم  قبل از فعالیت بدنی هیچ میان وعده ای مصرف نشده باشد.

گلیکوژن

 کبد ذخیره حدود 30 درصد گلوکز را تضمین می‌کند – اما نقش آن در جای دیگری است، باید گلوکز خون ثابت را در سراسر خون حفظ کند تا از عملکرد مناسب آن اطمینان حاصل شود. مجموعه ای از اندام ها، از جمله مغز! که مصرف کننده بزرگی از قندهاست، به ویژه در هنگام تلاش های شدید، چه جسمی،چه روحی. عبور گلیکوژن کبد در فیبرهای عضلانی بسیار محدود است، باید راه حل های دیگری پیدا کرد، در این میان، همیشه با تلاش حداقل مالتودکسترین و سدیم بنوشید یا حتی بهتر از آن، یک نوشیدنی مانند BN Now مصرف کنید. . و یک میان وعده مانند میوه خشک با شکلات تلخ 60% را فراموش نکنید. در نهایت در بین ورزشکارانی که قبل و در زمان تلاش و ورزش به درستی تغذیه نمی کنند، مشاهده کردم که عملکرد کبد کاهش یافته است. این اغلب منجر به بی اشتهایی در صبح و خستگی عمومی بیشتر می شود.

ابتدا، کبد به عنوان یک فیلتر عمل می کند: خون را از آلاینده هایی که از سد روده عبور کرده اند، تصفیه، پاکسازی و سم زدایی می کند.  کبد نیز یک اندام ذخیره سازی است. آهن و ویتامین های خاصی (A، D، B12 …) را ذخیره می کند.  در ساخت اسیدهای چرب، کلسترول، نمک های صفراوی، پروتئین ها و فاکتورهای انعقاد خون شرکت می کند و در عین حال سطح هورمون ها را تنظیم می کند. بنابراین، ما درک می کنیم که حمایت از کبد، به ویژه برای ورزشکاران، اساسی است! چند نکته… صبح، آب یک لیموترش ارگانیک را با کورکومای ارگانیک مایع به همراه 2.5 دسی لیتر آب دم کرده به آن اضافه کنید. در طول روز، یک تا دو فنجان چای دمنوش میل کنید. ایمان داشتن به یک رژیم غذایی مناسب باعث خوشحالی این عضو می شود.

کبد من چکار می کند؟

به گفته UPMC، کبد به عنوان یکی از سخت‌کوش‌ترین اندام‌های بدن، صدها عملکرد را انجام می‌دهد. نه تنها سموم را از خون شما پاک می کند، بلکه صفرا را نیز تولید می کند که برای هضم غذا استفاده می شود و انرژی بیشتری نسبت به اسموتی های پر از مواد غذایی فوق العاده برای شما فراهم می کند. انوراگ ماهشواری، پزشک متخصص گوارش و متخصص بیماری های کبد در مرکز پزشکی مرسی در بالتیمور، می گوید:زمانی دانشمندان کبد را نه تنها مرکز بدن، بلکه حیاتی ترین اندام می دانستند. “این قبل از اینکه کسی بداند قلب چه کار می کند بود، اما حتی با این دانش، کبد یکی از مهم ترین اعضای بدن باقی می ماند، زیرا بدون آن نمی توانید زندگی کنید.

 چگونه می توانم کبد خود را سالم نگه دارم؟

پاسخ ساده پیروی از یک سبک زندگی سالم است. این شامل خوردن غذاهای کامل و مغذی و ورزش منظم است. اما راهبردهای حیاتی تری نیز برای حفظ سلامت کبد وجود دارد، از جمله کاهش مصرف الکل. نگه داشتن شاخص توده بدنی (BMI) که قد و وزن شما را در نظر می گیرد.

 اضافه وزن یا چاقی چه تاثیری بر کبد من می گذارد؟

با تغذیه سالم و ورزش منظم، زمان آسان تری برای حفظ BMI خود در محدوده سالم خواهید داشت. (BMI خود را در اینجا محاسبه کنید.) طبق گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) هر میانگین بین 25 تا 29 اضافه وزن است و  بیش از 30  چاق محسوب می شود. (با این حال توجه داشته باشید که BMI معیار کاملی نیست و محدوده و پیامدهای آن برای سلامتی بر اساس جمعیت متفاوت است.) چاقی به طور خاص با بیماری کبد چرب مرتبط است که به نوبه خود ممکن است منجر به ایجاد اسکار یا سیروز کبدی شود.ماهه‌واری می‌گوید: سعی کنید 10 درصد وزن فعلی خود را کاهش دهید که می‌تواند برای سلامت کبد مفید باشد.

 بهترین رژیم غذایی برای سلامت کبد چیست؟

در حالی که هیچ رژیم غذایی کبدی به خودی خود وجود ندارد – اگرچه کنترل کالری در صورت نیاز به کاهش BMI مفید است – او رژیم غذایی مدیترانه ای را توصیه می کند که سرشار از میوه و سبزیجات است. دلیل؟ کنترل کالری در این رژیم نه تنها به دلیل تمرکز بر غذاهای گیاهی کم چربی طبیعی آسان تر است، بلکه این رژیم به تنظیم سطح گلوکز نیز کمک می کند. گلوکز اضافی در کبد به چربی تبدیل می شود که می تواند در ایجاد بیماری کبد چرب نقش داشته باشد. در اینجا توصیه های اضافی از بنیاد کبد آمریکا آورده شده است: غذاهای پرفیبر، از جمله میوه و سبزیجات تازه، نان های سبوس دار، و برنج و غلات را انتخاب کنید. غذاهای حاوی چربی اشباع شده، شکر و نمک را حذف کنید. که شامل غذاهای سرخ شده می شود. مقدار زیادی آب بنوشید تا از کم آبی بدن جلوگیری کنید و به کبدتان اجازه دهید عملکرد مطلوبی داشته باشد. با پزشک خود در مورد مصرف الکل صحبت کنید.

الکل چگونه می تواند به کبد آسیب برساند؟

و اگر اهل الکل نیستید، شروع نکنید. ماهه‌واری به مطالعه‌ای اشاره می‌کند که در سپتامبر 2018 در مجله The Lancet منتشر شد که اثرات مصرف الکل را بر خطر بیماری‌های مزمن و مرگ زودرس بررسی کرد. او می‌گوید: «این مطالعه نشان داد که افزایش تدریجی مرگ‌ومیر و سرطان با مقادیر افزایشی الکل وجود دارد، به همین دلیل است که آنها به این نتیجه رسیدند که هر مقدار الکل برای بدن مضر است.» ماهشواری توصیه می کند در صورت داشتن مشکلات کبدی از مصرف الکل خودداری کنید. اگر پرهیز ممکن نیست، الکل خود را به بیش از چهار تا شش نوشیدنی در هفته و بیش از دو نوشیدنی در یک دوره 24 ساعته محدود کنید. این مدت زمانی است که کبد می تواند به طور ایمن الکل را متابولیزه کند. اگر بیشتر از آن بنوشید، به خصوص اگر سعی کنید تمام نوشیدنی های خود را در یک یا دو شب مصرف کنید، کبد شما آسیب می بیند.

اگر کبد درست کار نکند متوجه چه علائمی خواهم شد؟

مشکلات لکه بینی در  می تواند سخت باشد، به این دلیل که علائم معمولاً تا دیر نشده ظاهر نمی شوند ماهه‌واری می‌گوید: «بیماری کبد معمولاً یک قاتل خاموش است و فقدان علائم به معنای جدی نبودن مشکل نیست. به طور کلی مراقب این علائم هشدار دهنده باشید، او اضافه می کند: ادراری که به رنگ چای سرد است زرد شدن (یرقان) چشمان شما مدفوع هایی که شبیه خاک رس هستند خارشی که با لوسیون برطرف نمی شود و شما را در شب بیدار نگه می دارد تورم مچ پا تورم شکم خستگی مزمن.

آیا حتی اگر سالم باشم باید آزمایش کبد بدهم؟

حتی اگر سالم باشید، ممکن است از ابتلا به بیماری کبدی در امان نباشید، به خصوص اگر عوامل خطر خاصی داشته باشید – برای مثال، اگر به طور منظم الکل مصرف می کنید یا سابقه خانوادگی بیماری کبدی دارید. از پزشک مراقبت های اولیه خود بپرسید که آیا به آزمایش عملکرد کبدی یا کبدی نیاز دارید که بخشی از پانل کامل متابولیک یا CMP است. این پانل چندین عملکرد بدن از جمله کبد را از طریق آزمایش خون بررسی می کند. ماهشواری می‌گوید در حالی که هیچ دستورالعملی بر اساس سن برای این غربالگری وجود ندارد، فقط بدانید که جواب غیرطبیعی  در ازمایش  کبد به این معنی نیست که قطعاً مشکل دارید. ماهشواری می گوید: «چیزهای کوچک زیادی مانند ویروس ها، مواد شیمیایی و سموم می توانند آزمایش کبد را تغییر دهند. باید با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا مشکلی وجود دارد یا خیر.

 اگر به نوعی بیماری کبدی تشخیص داده شود، پیش آگاهی من چیست؟

از آنجایی که کبد عضوی انعطاف‌پذیر است، پیامدهای بیماری‌های کبدی، به ویژه زمانی که زودهنگام لکه‌بینی شوند، مانند بیماری کبد چرب غیرالکلی، هپاتیت C و بیماری‌های ژنتیکی (مانند بیماری ویلسون و هموکروماتوز)، عموماً خوب هستند. ماهه‌واری می‌گوید: «کبد نسبت به هر عضو دیگری ظرفیت بازسازی و ترمیم بیشتری دارد. درمان زودهنگام مشکلات بسیار حیاتی است. به عنوان مثال، هپاتیت C را در نظر بگیرید که با توجه به گزینه‌های درمانی نسبتاً جدیدتر، در صورت تشخیص زودهنگام در 95 درصد بیماران قابل درمان است – اما طبق گفته آزمایشگاه بهداشت دانشگاه میشیگان، زمانی که بیماری دیرتر تشخیص داده شود، میزان درمان به زیر 90 درصد می‌رسد. . اگر مشکلات باقی بماند، کبد می تواند تا حدی آسیب ببیند که غیرقابل برگشت باشد. از آنجایی که تشخیص مشکلات می تواند دشوار باشد، بررسی منظم کبد بسیار مهم است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید