تناسب اندام و تغذیه

تاثیر الکل بر ورزش

آیا الکل می تواند بر عملکرد ورزشی و سطح تناسب اندام تأثیر بگذارد؟

الکل برای عملکرد ورزشی مضر است زیرا تأثیرات فیزیکی آن بر بدن در حین ورزش و تأثیرات نامطلوب آن بر عملکردهای مغز – از جمله قضاوت – که عملکرد ورزشی را مختل می کند.

الکل همچنین ادرارآور است و نوشیدن می تواند منجر به کم آبی بدن شود، زیرا الکل میزان ادرار جذب شده توسط کلیه ها را کاهش می دهد.

با افزایش دمای بدن، ورزش باعث تعریق ما می شود. بنابراین، ترکیب، تعریق و اثر ادرارآور الکل، احتمال کم آبی بدن را بسیار بیشتر می کند. برای حفظ جریان طبیعی خون در بدنمان که برای رسیدن اکسیژن و مواد مغذی به ماهیچه ها و تمام اندام های بدن ضروری است، هنگام ورزش باید هیدراته شویم. الکل در متابولیسم بدن اختلال ایجاد می کند. مصرف الکل باعث افزایش ترشح انسولین می شود که منجر به کاهش قند خون می شود (که در غیر این صورت به عنوان هیپوگلیسمی شناخته می شود). ورزش به سطوح طبیعی قند در خون نیاز دارد تا به ما انرژی بدهد. بنابراین، پس از الکل، سطح قند خون کاهش می یابد و عملکرد ورزشی ما به خوبی معمول نخواهد بود.الکل مهارت های حرکتی، تعادل، هماهنگی دست و چشم و زمان واکنش ما را به خطر می اندازد، که بر عملکرد ما تأثیر منفی می گذارد و خطر آسیب را افزایش می دهد. مهم است که آب زیادی بنوشیم تا هیدراته بمانیم، برای جایگزینی آب از دست رفته در اثر فعالیت بدنی و اگر بعد از ورزش هر گونه الکل بنوشیم، نوشیدن آب اضافی برای جلوگیری از کم آبی ضروری است.

ورزش روز بعد از نوشیدن

خماری بر عملکرد ورزشی شما تأثیر می گذارد. حتی علائم خماری خفیف، مانند سردرد و حساسیت بیش از حد به محرک های بیرونی، مانند نور و صدا، می تواند بر توانایی ما برای بهترین عملکرد تأثیر بگذارد. و از آنجایی که الکل با خواب تداخل می کند، ورزش یک روز بعد از نوشیدن الکل می تواند منجر به یک جلسه تمرینی با کیفیت پایین تر یا عملکرد ورزشی شود. نوشیدن الکل همچنین خطر ریتم غیر طبیعی و گاهی خطرناک قلب را افزایش می دهد. این خطری است که در حین ورزش تا دو روز پس از مصرف زیاد الکل به طور قابل توجهی افزایش می یابد

الکل و افزایش وزن

نوشیدنی های الکلی حاوی کالری زیادی هستند. بنابراین لازم به یادآوری است که الکل به افزایش وزن کمک می کند و ساده ترین راه برای جلوگیری از افزایش وزن ناشی از الکل، کاهش مصرف الکل است و قطعاً به «سوزاندن» کالری اضافی از الکل از طریق ورزش تکیه نکنید

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید